Jigoro Kano
XIX wiek był jednym z najbardziej istotnych w historii Japonii. Przyniósł on wiele zmian zarówno w systemie feudalnym, kulturze, a także w sztukach walki. Właśnie wtedy upadł Szogunat "Tokugawa", młodzi Japończycy zaczęli ulegać wpływom europejskim, a urodzony 28 października 1860 roku, wówczas młody student tokijskiego Uniwersytetu Cesarskiego, Jigoro Kano rozpoczyna poszukiwania i studiowanie starożytnych sztuk walki. W niniejszym artykule, skupimy się właśnie na nim.
Jigoro Kano rozpoczyna swoje poszukiwania u jednego z najznamienitrzych znawców jiu-jutsu - Teinosuke Yagi. Pobiera także nauki w walce wręcz od wielu mistrzów, jak na przykład: Hachinosuke Fukuda czy Masamito Iso, a wszystko to w celu lepszego zrozumienia czym są sztuki walki.
W roku 1882 zakłada własną szkołę, którą nazywa Kodokan-Judo. Nie przeszkadza mu to jednak w dalszym pobieraniu nauk od innych mistrzów walki wręcz. Wciąż pragnie ulepszać swoją sztukę; precyzuje nie tylko same techniki i ćwiczenia, które mają na celu maksymalny rozwój fizyczny, ale także wprowadza elementy filozoficzne i ideologiczne, precyzując potem najważniejsze zasady JUDO.
Kodokan-Judo został założony w starej i niezwykle małej, buddyjskiej światyni Ejshioi. W pierwszym roku swego istnienia liczył zaledwie 9 osób. Ważnym jest aby podkreślić jak istotną rolę wywierali oponenci Jigoro Kano. Szerzenie nowych idei i nowego systemu walki było traktowane jako zaprzeczenie dotychczasowym wierzeniom. Minęło wiele czasu zanim owe idee rozszerzyły się na całe społeczęństwo japońskie, a przyczyniły się do tego zarówno wielka moralność jak i ogromne znaczenie wychowawcze JUDO.
Naprawdę przełomowym wydarzeniem w historii JUDO jest słynna na cały świat walka między szkołami Kodokan, a Totsuko-Ryn/Yoshin-Ryu. Spotkanie to odbyło się 11 czerwca 1886 roku. Liczbę zawodników, biorących udział w walkach, szacuje się na 30 - 15 z obu stron. Pojedynek miała zorganizowac tokijska policja, a wynik miał rozstrzygnąć o istnieniu Kodokanu. Czas walk był nieokreślony, zaś zwycięzcą określano tego, kto całkowicie zdominował swojego przeciwnika. Na 15 konfrontacji - w 13 Kodokan odniósł zwycięstwo, a dwie zakończyły się remisem. Jako ciekawostkę warto tu dodać, że najdłuższa z walk trwała aż 55 minut!
Od momentu wręcz legendarnego zwycięstwa Kodokanu, JUDO zaczyna rozkwitać. Cała Japonia przyjmuje je jako podstawę narodowego systemu wychowania fizycznego. Pierwsze zasady nowej sztuki walki zostają ustalane w 1887 roku, zaś ostateczne w roku 1922. W tym samym roku Jigoro Kano określa trzy główne zasady JUDO: "ustąp a zwyciężysz", "minimum wysiłku, maksimum skuteczności" oraz "przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego".
Początki wieku XX są latami podróży Jigoro Kano po całym świecie. Kilkakrotnie odwiedza Europę, dając wspaniałe pokazy, którymi zachęca do rozpoczęcia zgłębiania JUDO, a takze propaguje wartości swojej sztuki. Jako mistrz oraz profesor, Jigoro Kano obejmuje wiele ważnych funkcji w organizacjach państowych oraz społecznych zarówno w Japonii jak i poza jej granicami.
Profesor Jigoro Kano umiera 4 maja 1936 roku wracając z posiedzenia MKOL'u (Międzynarodowy Komitet Olimpijski). Miejscem jego śmierci jest statek Hikawa-Maru. Został pochowany na cmentarzu Haechu w departamencie Chuiba.
Daty z życia Jigoro Kano: - urodzony 28 października 1860 - 1882 - założenie Kodokan-Judo - 1886 - uczniowie szkoły Kodokan konfrontują szkołę Totsuko-Ryn/Yoshin-Ryu - zmarł 4 maja 1936 roku
|